Dřevěná podlaha - elegantní a nadčasové řešení interiéru, které vám zprostředkuje každodenní kontakt s přírodou.

 

Stojíte-li před rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu zvolit do vašeho nově budovaného obydlí, případně se chystáte rekonstruovat stávající a to tak, že od podlahy, možná vás inspiruje následující článek.

 

Dřevěné podlahy jsou odnepaměti oblíbenou krytinou v našich obydlích a to z několika prostých důvodů. Dřevo jako materiál nevodí teplo, což samo o sobě nijak lákavě nezní, ale za touto skutečností se skrývá důležitý fakt, že zároveň nevodí ani zimu. Je tedy na dotyk permanentně neutrální, což je pro podlahu nesmírně důležité. Na rozdíl od různých dlažeb, v současnosti moderních litých podlah, linolea, marmolea a podobných vymožeností současné doby, které jsou však velmi pomíjivé a jejich předností je povětšinou pouze neotřelý design.

 

Dřevěná podlaha krom této výhody tepelné neutrálnosti, která naše příbytky zútulňuje a dává pocit tepla, navíc působí velmi elegantním a nadčasovým dojmem.

 

Pokud přemýšlíte o podlahovém topení, je jistě namístě určitá obezřetnost při výběru podlahové krytiny. Co se týče tepelné propustnosti např. dlažba dřevěnou podlahu předčí ( i v rychlosti výhřevu povrchové vrstvy), avšak je dobré zvážit také okolnost, že pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, je podlahové topení prakticky zbytečnou vymožeností /vzledme k již zmiňované tepelné neutrálnosti, která zajišťuje tepelný komfort svými přirozenými vlastnostmi/. A v zimní sezóně plně postačí klasické radiátory.

 

Pokud si ovšem z jakéhokoli důvodu podlahové topení přejete, pak mějte na paměti, že moderní technologie se nevyhnuly ani podlahářskému průmyslu a po několikaletých zkušenostech s mnoha druhy dřevěných podlah /průmyslové mozaiky, plovoucí podlahy třívrstvé, masivní, lamparkety atd./ na plné čáře v aplikaci dřevěných podlah na podlahové topení vítězí dvouvrstvé podlahy. Jejich skladba splňuje přísné nároky na stabilitu dřevěné podlahy, která je vlivem častého a radikálního střídání teplot vystavena poměrně silným šokům. Tu zajišťuje jejich sofistikovaná konstrukce, kdy vrchní vrstvu tvoří nášlapná vrstva z ušlechtilého pohledového dřeva a spodní část je jištěna proti rozměrovým výkyvům zpravidla malými dílcemi kvalitní překližky (nosná vrstva). Taková skladba umožňuje i při nízké stavební výšce podlahy (od 10mm) ji suverénně vyrábět  v nepoměrně větších formátech (myšleno do šíře a délky lamel), než by bylo možno v případě masivní podlahy. Sesychání v tangenciálním směru je  eliminováno až o 80% oproti masivnímu dřevu.

 

Naprostou výhodou je zejména nízká stavební výška, která umožňuje teplu nerušeně sálat beze ztrát do našich inetriérů a nám dopřává příjemný pocit z přírodního materiálu, který spoluvytváří atmosféru našich obydlí a prostor, které obýváme.


DomůDomů

Košík  

(prázdný)